Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera, by otrzymywać najnowsze informacje.
Całość tekstu została podzielona na 4 części, które będą się pojawiać co 2 tygodnie. Zapraszam więc do śledzenia moich publikacji, a tymczasem, pod spodem pierwsze trzy punkty "manifestu":)
- Rozmiar ma znaczenie!
Ma znaczenie i to kluczowe ponieważ rodzina wczytywana do projektu w całości powiększa jego rozmiar.
Wbrew pozorom ilość wystąpień danej rodziny w modelu nie ma większego wpływu, główny czynnik to wielkość pliku rodziny. Podam przykład: jeżeli wczytam do modelu 10 rodzajów okien o rozmiarze 2MB każde, to plik projektu urośnie mi o 20MB! A co z resztą? Co z meblami, wyposażeniem, drzwiami, itd.?
Widziałem rodziny producenckie, które miały prawie 30MB!
Im większy rozmiar pliku projektu, tym wolniejsze działanie Revita, zatem im mniejszy plik rodziny tym lepiej! Jak to osiągnąć? – przeczytaj kolejne punkty.
- Modeluj tylko to, co konieczne!
Wygląd to sprawa drugorzędna, a na pewno w przypadku rodzin Revit.
Nie warto modelować wszystkiego. Zawiasy w drzwiach i oknach, kable w telewizorach, czy śrubki w meblach nie mają znaczenia! Na renderingu budynku i tak nie będzie ich widać, a na wydruku w skali 1:50 czy 1:100 zleją się z grubością linii. Tylko niepotrzebnie zwiększają rozmiar pliku i obciążają komputer.
Jedyną sytuacją, gdzie mogą być przydatne jest ta, gdy chcemy je wyszczególniać w zestawieniach. Z tym jednak także można sobie poradzić za pomocą dodatkowego parametru przechowującego informację o ilości zawiasów, śrub czy innego rodzaju akcesoriów montażowych.
To nie jest konkurs piękności! Rodziny mają być przede wszystkim użyteczneJ
Warto pamiętać o zasadzie, że nie modeluje się tego, czego nie widać!
- Unikaj skomplikowanych brył!
Zaokrąglenia, czy wycięcia (ang. Void) to to, czego Revit nie lubi. Jeżeli więc można ich uniknąć, to należy to zrobić. Mniejsze znaczenie mają wymiary brył.
Pięknie zaokrąglony uchwyt ze stali nierdzewnej będzie więcej „ważył” niż cała, prostopadłościenna szafka.
Pozostałe punkty można znaleźć we wcześniejszych artykułach, klikając na linki:
Część 2. Część 3. Część 4. Część 5.
Do usłyszenia za 2 tygodnie!
Krzysztof Adach