LOGOWANIE WIADOMOŚĆ WIADOMOŚĆ

13 wskazówek jak tworzyć efektywne rodziny w Revit! Cz.2

Data: 15.05.2018

Z małym (długomajówkowym;)) opóźnieniem ale oddaję wreszcie do Waszych analiz i przemyśleń drugą część moich wywodów na temat dobrych praktyk podczas tworzenia rodzin w Revit. Oto kolejne trzy, ważne punkty:

  1. Komponenty detalu zamiast brył!

Wszędzie, gdzie się da, zamiast brył, warto stosować komponenty detalu lub linie detalu (ang. Detail component, Detail line), które są obiektami płaskimi przez co zmniejszają rozmiar rodziny i przyspieszają pracę w widokach „płaskich” (rzuty, przekroje, elewacje). Zamiast modelować skrzydło drzwiowe, które będzie sterowane parametrem kątowym umożliwiającym ich otwieranie, wystarczy dodać w rzucie płaski detal, reprezentujący drzwi i odpowiednio ustawić parametry widoczności w zależności od stopnia szczegółowości lub rodzaju widoku (rzut, przekrój itd.), a rodzina będzie mniejsza i bardziej wydajna.

W wielu biurach projektowych widziałem rodziny Revitowe niezawierające brył w ogóle!

Zamiast tego, rodzina składała się z dwóch komponentów detalu, po jednym w przekroju i rzucie

 

  1. Zagnieżdżaj…ale nie za głęboko! (Nested families)

Zagnieżdżanie (;)), czyli wstawianie jednej rodziny do drugiej (np. klamka w rodzinie drzwi) pozwala zmniejszyć ilość definiowanych, (widocznych) w docelowej rodzinie, parametrów. To przekłada się na rozmiar i przejrzystość okna Właściwości (ang. Properties). Ma też wpływ na stabilność poszczególnych elementów finalnej rodziny i ich reakcję na zmiany wartości parametrów wymiarowych.

Jak we wszystkim i w tej czynności można przesadzić.

Zaleca się, aby zagnieżdżać maksymalnie do 3 poziomów w dół. Jeżeli tych pięter jest więcej, można zauważyć spadek szybkości działania rodziny.

 

 

  1. Ogranicz ilość parametrów do koniecznego minimum

Mówiąc w skrócie: BIM to informacje. Naturalna jest więc tendencja do wrzucania ich w jak największych ilościach do plików rodzin. Problem w tym, że większość z dodawanych parametrów (zwłaszcza przez producentów) nigdy nie będzie wykorzystana!

Nie dodawaj parametrów, jeśli nie masz pewności, że będą komuś potrzebne. Rodzina Revit to nie miejsce dla „przydasiów” zwłaszcza, że każdy znak w nazwie waży kilka bajtów. Jeżeli więc rodzina posiada kilkadziesiąt parametrów o skomplikowanych, długich nazwach, to nie trzeba nic modelować, a i tak będzie ważyła kilka MB.

Pozwolę sobie na mały apel:

Drodzy producenci, rozmawiajcie z projektantami o tym, jakie informacje są im potrzebne i powinny być zawarte w Waszych rodzinach Revit. Dzięki temu podniesiecie ich pobieralność i zastosowanie w projektach.

 

Pozostałe punkty można znaleźć we wcześniejszych artykułach, klikając na linki:

Część 1.     Część 3.     Część 4.     Część 5.

 

Do usłyszenia za 2 tygodnie!

Krzysztof Adach

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera, by otrzymywać najnowsze informacje.