LOGOWANIE WIADOMOŚĆ WIADOMOŚĆ

13 wskazówek jak tworzyć efektywne rodziny w Revit! Cz.3

Data: 06.06.2018

Pod spodem trzecia część mojego „manifestu” dotyczącego rodzin w Revit. Kolejne 3 punkty do przemyślenia i dyskusji.

Tym razem głównym bohaterem są parametry. Mimo, że ich nie widać, potrafią mocno namieszać. 

  1. Publikuj pliki Parametrów Współdzielonych

Jeżeli chcemy, aby informacje zawarte w parametrach rodzin, można było wydobyć na zewnątrz w postaci zestawień lub etykiet, muszą być one przechowywane w postaci tzw. Parametrów Współdzielonych (ang. Shared parameters). Te z kolei charakteryzują się tym, że mają swój unikalny numer ID, który jest czymś w rodzaju ich „odcisku palca”.

Zestawienia i etykiety rozpoznają parametry po ID. Jeżeli więc parametry o tej samej nazwie w etykiecie i rodzinie nie będą miały tego samego ID, nie będą rozpoznane. Revit wyświetli puste pole.

Stosujesz Parametry Współdzielone w swoich rodzinach, które udostępniasz na zewnątrz (ukłon w stronę producentówJ) - opublikuj razem z rodzinami plik parametrów współdzielonych. Wtedy każdy, kto pobierze Twoją rodzinę, będzie ją mógł opisać za pomocą Etykiety, lub uwzględnić w zestawieniach.

 

  1. Unikaj zbyt rozbudowanych formuł

Parametry definiowane za pomocą Formuł/Wzorów, to niewątpliwie bardzo przydatna funkcjonalność podczas tworzenia rodzin.

Pozwalają na dodanie odrobiny analityki, przez co, zmniejsza się ilość koniecznych do opracowania wariantów tego samego obiektu.

Łatwo jednak przesadzić z ich wykorzystaniem. Jeżeli jest ich za dużo, lub są za bardzo rozbudowane, zwalniają działanie rodziny/modelu.

W sieci można spotkać rodziny, które mają formuły o takiej długości, że 24 calowy monitor jest za krótki, żeby je w całości zobaczyć.

To nie są mistrzostwa świata w kodowaniu! Dla fanów programowania dostępne jest API!... a w przypadku rodzin potrzebny jest zdrowy rozsądek i wyważenie, bo to ma wpływ na użyteczność danej rodziny.

 

  1. Korzystaj z katalogów typów

Typy reprezentują różne warianty wymiarowe lub materiałowe tej samej rodziny. Ich ilość może być nieograniczona. Z jednej strony daje to ogromne możliwości tworzenia typoszeregów i przez to ograniczenia ilości rodzin, a z drugiej stwarza zagrożenie przeciążenia rodziny informacjami.

A pamiętajmy, że te informacje wraz z rodziną wędrują potem do projektu.

Jak więc stworzyć rozbudowany typoszereg, nie zwiększając rozmiaru rodziny?

Zastosuj tytułowy katalog typów!

Jego opracowanie jest bardzo proste:

  1. Utwórz typy w Edytorze rodzin
  2. Wyeksportuj typy do katalogu typów (Menu główne -> Eksportuj)
  3. Usuń typy z rodziny

Katalog typów to plik tekstowy o tej samej nazwie i lokalizacji, co rodzina. Jest bardzo lekki.

Oprócz zmniejszenia rozmiaru rodziny, jego kolejną zaletą jest to, że do projektu wczytujemy tylko jeden, wybrany typ, zamiast całego typoszeregu. Unikamy więc bałaganu w projekcie.

Parafrazując…: jest to sposób na to, jak usunąć typy i mieć typy.

 

Pozostałe punkty można znaleźć we wcześniejszych artykułach, klikając na linki:

Część 1.    Część 2.   Część 4.   Część 5.

 

Skutecznego revitowania!

Krzysztof Adach

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera, by otrzymywać najnowsze informacje.