Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera, by otrzymywać najnowsze informacje.
- Publikuj pliki Parametrów Współdzielonych
Jeżeli chcemy, aby informacje zawarte w parametrach rodzin, można było wydobyć na zewnątrz w postaci zestawień lub etykiet, muszą być one przechowywane w postaci tzw. Parametrów Współdzielonych (ang. Shared parameters). Te z kolei charakteryzują się tym, że mają swój unikalny numer ID, który jest czymś w rodzaju ich „odcisku palca”.
Zestawienia i etykiety rozpoznają parametry po ID. Jeżeli więc parametry o tej samej nazwie w etykiecie i rodzinie nie będą miały tego samego ID, nie będą rozpoznane. Revit wyświetli puste pole.
Stosujesz Parametry Współdzielone w swoich rodzinach, które udostępniasz na zewnątrz (ukłon w stronę producentówJ) - opublikuj razem z rodzinami plik parametrów współdzielonych. Wtedy każdy, kto pobierze Twoją rodzinę, będzie ją mógł opisać za pomocą Etykiety, lub uwzględnić w zestawieniach.
- Unikaj zbyt rozbudowanych formuł
Parametry definiowane za pomocą Formuł/Wzorów, to niewątpliwie bardzo przydatna funkcjonalność podczas tworzenia rodzin.
Pozwalają na dodanie odrobiny analityki, przez co, zmniejsza się ilość koniecznych do opracowania wariantów tego samego obiektu.
Łatwo jednak przesadzić z ich wykorzystaniem. Jeżeli jest ich za dużo, lub są za bardzo rozbudowane, zwalniają działanie rodziny/modelu.
W sieci można spotkać rodziny, które mają formuły o takiej długości, że 24 calowy monitor jest za krótki, żeby je w całości zobaczyć.
To nie są mistrzostwa świata w kodowaniu! Dla fanów programowania dostępne jest API!... a w przypadku rodzin potrzebny jest zdrowy rozsądek i wyważenie, bo to ma wpływ na użyteczność danej rodziny.
- Korzystaj z katalogów typów
Typy reprezentują różne warianty wymiarowe lub materiałowe tej samej rodziny. Ich ilość może być nieograniczona. Z jednej strony daje to ogromne możliwości tworzenia typoszeregów i przez to ograniczenia ilości rodzin, a z drugiej stwarza zagrożenie przeciążenia rodziny informacjami.
A pamiętajmy, że te informacje wraz z rodziną wędrują potem do projektu.
Jak więc stworzyć rozbudowany typoszereg, nie zwiększając rozmiaru rodziny?
Zastosuj tytułowy katalog typów!
Jego opracowanie jest bardzo proste:
- Utwórz typy w Edytorze rodzin
- Wyeksportuj typy do katalogu typów (Menu główne -> Eksportuj)
- Usuń typy z rodziny
Katalog typów to plik tekstowy o tej samej nazwie i lokalizacji, co rodzina. Jest bardzo lekki.
Oprócz zmniejszenia rozmiaru rodziny, jego kolejną zaletą jest to, że do projektu wczytujemy tylko jeden, wybrany typ, zamiast całego typoszeregu. Unikamy więc bałaganu w projekcie.
Parafrazując…: jest to sposób na to, jak usunąć typy i mieć typy.
Pozostałe punkty można znaleźć we wcześniejszych artykułach, klikając na linki:
Część 1. Część 2. Część 4. Część 5.
Skutecznego revitowania!
Krzysztof Adach