LOGOWANIE WIADOMOŚĆ WIADOMOŚĆ

13 wskazówek jak tworzyć efektywne rodziny w Revit! Cz.4

Data: 17.07.2018

Kolejne dwie właściwie powinny być na początku, jednak wyszedłem z założenia, że to, co na końcu, najdłużej pozostaje w głowie, a te dwie rzeczy opisane poniżej to PUNKT STARTOWY, PODSTAWA, FUNDAMENT użytecznej rodziny.

A zatem...

  1. Dobierz odpowiedni szablon rodziny

Każdy szablon do tworzenia rodzin determinuje kilka ważnych cech późniejszej rodziny: sposób wstawienia do modelu – np. czy będziemy mieli do dyspozycji jeden czy więcej punktów wstawienia, narzędzie za pomocą którego rodzina będzie wstawiana, kategorię rodziny itd.

Krótko mówiąc, wybór szablonu decyduje o tym, czy będzie nam się z rodziną pracowało łatwo, czy też ta praca będzie bardziej uciążliwa.

Odnosząc się do przykładu…jeżeli wiemy, że produkt, dla którego tworzymy rodzinę, może być wstawiany tylko na stropach/podłogach, to wybierzmy szablon z dopiskiem …floor based.rft w nazwie, a program ograniczy możliwości wstawienia tylko do podłóg. Jeżeli szafka jest przeznaczona do montażu na ścianie, to wybierzmy szablon typu …wall based itd.

To znacznie ułatwi wskazanie odpowiedniego elementu nadrzędnego.

Oczywiście zawsze można korzystać z szablonu najbardziej ogólnego, dającego jeden punkt wstawienia i swobodę przypisania do kategorii, czyli Metric Generic Model, ale w moim odczuciu tracimy wiele korzyści.

  1. Wybierz odpowiednią kategorię

Ależ to jest oczywiste!?

A jednak okazuje się, że wielu ludzi o tym zapomina. A przecież kategoria ma wpływ na: zestawienia, opisywanie obiektów, narzędzie do wstawiania, ustawienia widoczności i grafiki, filtry graficzne, style obiektów, itd.

Jednym słowem: jak nie ustawimy odpowiedniej kategorii to połowa revitowej funkcjonalności nie będzie dla nas dostępna!

 

To jest przed ostatnia część mojego „manifestu”, ale mam nadzieję, że dyskusja dopiero się rozpocznie, a jej efektem będzie większa świadomość i poczucie odpowiedzialności u tych, którzy tworzą biblioteki i udostępniają je w sieci.

Wiem, że nigdy nie będzie idealnie, ale na pewno może być lepiejJ

Pozostałe punkty można znaleźć we wcześniejszych artykułach, klikając na linki:

Część 1.    Część 2.   Część 3.   Część 5.

Skutecznego revitowania!

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera, by otrzymywać najnowsze informacje.